Gepubliceerd:

Hoe kan fysiologische informatie - zoals hartslag, hartslagvariabiliteit (HRV), huidgeleiding en ademhaling - bijdragen aan behandeling bij persoonlijkheidsproblematiek? In een nieuw verschenen artikel verkennen Lans en collega-onderzoekers een klinisch toepasbaar kader om deze data zorgvuldig en betekenisvol te integreren in therapie.

Luuk Lans vertelt: “Steeds meer mensen dragen slimme technologieën zoals smartwatches en smartringen, waardoor een continue stroom aan real-time fysiologische data beschikbaar komt. Naast het passief registreren kunnen deze devices ook actief signaleren bij plotselinge fysiologische veranderingen (biocueing). Ondanks deze mogelijkheden worden dergelijke technologieën nog weinig gebruikt binnen de klinische praktijk. Onze review richt zich daarom op het nut en de integratie van fysiologische data in behandeling, specifiek bij patiënten met een borderline persoonlijkheidsstoornis. Juist deze groep kan profiteren van biocueing technologieën, gezien de intense emotionele schommelingen die zij ervaren en de moeite met het waarnemen en reguleren van interne signalen.”

In het artikel wordt onder andere ingegaan op:

  • actuele toepassingen van biocueing
  • het belang van fysiologische signalen en interoceptie - het vermogen om te voelen wat er in je lichaam gebeurt, zoals spanning of ademhaling
  • aansluiting bij theorieën over persoonlijkheidsstoornissen
  • ethische en praktische aandachtspunten zoals veiligheid, patiëntbetrokkenheid en data-sensitiviteit
  • kansen voor verdere ontwikkeling

Volgens Lans ligt de grootste meerwaarde van biocueing in het versterken van lichaamsbewustzijn en het bevorderen van zelfregulatie en autonomie. Hoewel deze toepassing nog in ontwikkeling is binnen de ggz, biedt het veelbelovende perspectieven voor een nieuwe generatie technologieën die patiënten helpen beter met hun emoties om te gaan.

Het onderzoek bouwt voort op eerdere studies van Youri Derks en de Sense-it app en is uitgevoerd door Luuk Lans, Klaas Huijbregts, Youri Derks, Gerben Westerhof, Suzanne Haeyen en Matthijs Noordzij.

Lees het artikel hier